FAQ – Časté otázky

V úvodu bych rád zmínil, že nejsme tak úplně typická komunitní zahrada (dále jen KZ). Na rozdíl od ostatních komunitních zahrad umístěných povětšinou ve městech a sloužících pro vypěstování trochy zeleniny a bylinek pro zájemce z okolních městských čtvrtí, naše KZ je v malé vesničce u Čáslavi, kde žije jen 50 lidí. Členové KZ sem dojíždějí převážně ze středních Čech a z Prahy a mimo to jsou stále v kontaktu prostřednictvím sociálních sítí a diskuzního  fóra. Zaměřujeme se převážně na experimentování v oblasti pěstování zeleniny, bylin a jiných jedlých rostlin a společně diskutujeme možnosti jak bychom touto naší aktivitou mohli pomoct zlepšit svět. Máme tu malou KPZku.

1) Jaké hlavní problémy/překážky Vás potkaly při zakládání Vaší komunitní zahrady?

Na začátku byl sběr informací (a to i od jiných podobných subjektů) – jak KZ založit, co k tomu potřebujeme, co musíme zajistit, s čím se můžeme setkat po začátku fungování KZ, na jaké potíže můžeme narazit… atd. Těchto informací jsme nasbírali poměrně hodně, takže jsme měli příležitost již předem některým problémům předejít, vyřešit je. Nicméně přesto bych zmínil dva asi největší problémy, se kterými se může komunitní zahrada setkat. A to jsou finance a aktivita členů. Proto jsme se rozhodli jít cestou téměř nulových investičních a provozních nákladů a vytvořili jsme takové podmínky, aby nás případná neaktivita členů netrápila. Rovněž nebylo snadné sehnat ideální pozemek vyhovující naším podmínkám, zejména co se finanční strategie týče. Zabralo nám to dost času i energie, ale podařilo se.

2) Co byly největší chyby, o kterých byste řekli lidem, kteří se rozhodnou zahradu založit, aby se jich vyvarovali?

Vzhledem k již zmíněnému sběru informací jsme se velkých chyb zřejmě vyvarovali. Možná bych jen zmínil, aby zakladatelé zahrady neměli velká očekávání ohledně aktivit členů. Nikdo v dnešní době nemá moc volného času.

3) Který aspekt/aktivita je u vás v zahradě nejoblíbenější Vašimi návštěvníky?


Asi by na tuto otázku měla zaznít jiná odpověď, možná bych měl napsat, jak se lidi radují z vlastních výpěstků, či něco podobného. Ale pokud se ptáte na nejoblíbenější aktivitu, tak to jsou bezpochyby naše diskuze a debaty. Diskutujeme o našich představách, tvoříme nové plány, debatujeme o všemožných nápadech a k tomu si uvaříme kávu, někdo přinese koláč, nebo si uspořádáme grilovačku. Prostě idylka

:)